Zaloguj

Regiony - Ustrzyki Dolne i okolice

  • Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne to dziesięciotysięczne miasto w Bieszczadach, jedna z bram wjazdowych w ten piękny zakątek Polski. Wisoną, latem i jesienią to idealne miejsce do uprawiania aktywnej turystyki: pieszo, rowerem, konno, na paralotnii. Zimą to znany ośrodek sportowy slynący ze stacji narciarskich Gromadzyń i Laworta oraz tras biegowych na Żukowie posiadających homologację FIS.

To powiatowe miasto odgrywa w regionie znaczącą rolę jako ośrodek turystyczny i sportowy. Lokowane jako wieś w 1509 r., prawa miejskie uzyskały w 1727 r. Jako lokalne centrum gospodarcze nabrały znaczenia po wybudowaniu galicyjskiej linii kolejowej ,co zbiegło się z rozwojem przemysłu naftowego. Pod koniec XIX w. powstały w mieście dwie rafinerie ropy naftowej. Powszechnie przez wielu uważane za "Stolicę Bieszczadów", która stanowi  siedzibą władz powiatu i gminy.

Przez miasto przepływa rzeka Strwiąż, która - jako dopływ Dniestru - należy do zlewiska Morza Czarnego. Mają tu siedziby Międzynarodowe Centrum Ekologii PAN oraz Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Ustrzyki to szeroka i na wysokim poziomie baza wypadowa w wielu kierunkach - zarówno w Bieszczady Wysokie jak i tereny Pogórza Przemyskiego. Blisko stąd do Lwowa i innych miast dawnych Kresów, takich jak Sambor, Drohobycz, Turka czy Krzemieniec. Wielu turystów wyrusza z Ustrzyk w Czarnohorę lub Gorgany.

Dostępne szlaki turystyczne:

W Ustrzykach przecinają się i zbiegają ważne drogi i szlaki turystyczne. Miasto leży na trasie obwodnic bieszczadzkich - małej i dużej. Stąd też prowadzi droga do Przemyśla oraz do odległego o 10 km przejścia drogowego z Ukrainą Krościenko - Smolnica. Jest to najkrótsza droga dojazdowa do Lwowa. Trzeba jednak pamiętać o zabraniu paszportu, gdyż Ukraina nie należy do Unii Europejskiej i obowiązuje standardowa kontrola paszportowa. Przez miasto przebiega rowerowy „Szlak Ikon” (znaki czerwone) prowadzący z Sanoka wzdłuż północnych zboczy Gór Słonnych, aż do przejścia granicznego w Krościenku.

Inny szlak tematyczny - „Szlak Architektury Drewnianej” - wiedzie z Leska w okolice Ustrzyk Dolnych, podziwiać można na nim najpiękniejsze drewniane cerkwie i kościoły. Turystyczny szlak pieszy (znaki niebieskie) prowadzi z kolei z Przemyśla przez lasy Pogórza Przemyskiego do Wołosatego, w rejon Bieszczadów Wysokich. Przez otaczające miasto wzgórza biegnie rowerowy szlak czerwony „Extreme Bieszczady”. Dla cyklistów wytyczono również rowerowy Szlak „Zielony Rower - Bieszczady” (znaki niebieskie).

Co warto zobaczyć w samych Ustrzykach Dolnych?

 

Top 5-ciu atrakcji:


1. Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego

2. Muzeum Młynarstwa i Wsi

3. Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu

4. Cerkiew greckokatolicką p.w. Zaśnięcia Matki Bożej z 1874 r.


 

5. Cmentarz żydowski 

Ustrzyki Dolne aktywnie...


Szlaki piesze:
Szlak czerwony

Start –> dworzec PKS – PKP

Trasa -> szczyt Kamiennej Laworty ->  źródła Strwiąża ->  zbocza Małego Króla

Zobaczysz -> widok na Gromadzyń, Orlik, Ustrzyki Dolne, pasmo Żukowa, Zaporę Solińską

Czas przejścia -> 4 - 4,5 h.

 
Szlak niebieski

Start –> dworzec PKS – PKP

Trasa -> okolice przejazdu kolejowego w Brzegach Dolnych -> ściana lasu modrzewiowego stromym stokiem Kinia -> szczyt Orlik ->  w dół w stronę Jasienia

Zobaczysz -> Panorama Ustrzyk Dolnych, widok na Gromadzyń, Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu

Czas przejścia -> ok 1,5 h.

Szlak żółty

Start –> dworzec PKS – PKP

Trasa -> Gromadzyń -> Wierch -> Jasień - > Ustrzyki Dolne

Zobaczysz -> Panorama Ustrzyk Dolnych, Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu

Z Gromadzynia niebieskim pieszym szlakiem górskim w ciągu ok. 30 min. można dojść do XVII w. cerkwi w Równi stanowiącej perełkę  architektury drewnianej  Bieszczadów

Czas przejścia -> ok 2 h.

Bieszczadzkie Drezyny rowerowe
Na stacji PKP Ustrzyki Dolne - ul. Kolejowa znajduje się ich przystanek skąd podczas wakacji kursują codziennie, natomiast jesienią w weekendy.

Zespół Basenów Delfin

To kompleks basenowo-rekreacyjny, który oferuje aktywny wypoczynek przez cały rok - codziennie 7.00-22.00. Znajdują się w nim baseny sportowe (kryty i otwarty) o wymiarach 25 m x 12,5 metrów. Miejsce to warto odwiedzić z rodziną lub grupą znajomych, gdyż każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wśród licznych atrakcji znajdują się zjeżdżalnie o długości 60 metrów i Anaconda, a także bicze wodne, gejzery oraz grzybki wodne. W budynku usytuowane są także inne urządzenia rekreacyjno-sportowe jak siłownie, sauna fińska i parowa, solarium, masaże hydo-jet, tlenoterapia.

Stacja narciarska "Gromadzyń"
 • wyciąg orczykowy o długości 700 m
 • wyciąg mały o długości 200 m.

Najdłuższa trasa o długości 750 m posiada homologację FIS na slalom (różnica wzniesień wynosi 164 m)

Stacja narciarska "Laworta"

Największy i Jedyny w Bieszczadach wyciąg krzesełkowy o długości 1300 m, zdolność przewozowa 1200 osób/h, a dodatkowo:

 • wyciąg orczykowy o długości 1250 m, zdolność przewozowa 1100 osób/h
 • wyciąg orczykowy o długości 300 m (dla początkujących), zdolność przewozowa 350 osób/h 

Główna trasa o długości 1250 m posiada homologację FIS na slalom gigant (różnica wzniesień to 256 m).

Trasy biegowe

U podnóża pasma Żukowa w Ustjanowej Górnej, zaledwie kilka kilometrów od Ustrzyk Dolnych zostały wyznaczone się jedne z najlepszych w całej Polsce profesjonalne trasy do uprawianie narciarstwa biegowego. Posiadają homologację FIS, która uprawnia do organizowania zawodów rangi międzynarodowej.

Od roku 1987 na przełomie stycznia i lutego odbywają się tutaj ogólnopolskie zawody w narciarstwie biegowym pod nazwą „Bieg Lotników”.    

Trasy biegowe podzielone są na dwie pętle: rekreacyjną  (oznaczoną kolorem niebieskim) oraz wyczynową (oznaczoną kolorem czerwonym). Z uwagi na wiele stromych zjazdów i podejść początkującym miłośnikom narciarstwa biegowego polecamy trasy rekreacyjne.

Wszystkie trasy biegowe są regularnie ratrakowane, a w pobliżu znajduje się parking dla samochodów.

Park pod Dębami

To dosknałe miejsce do wypoczynku z dziećmi oraz aktywnego spędzania czasu. Tutaj odbywają sie także liczne wydarzenia kulturalne i  sportowe.

We wrześniu 2015 roku została oddana do dyspozycji mieszkańców i turystów kolejna aktywna atrakcja tor rowerowy pumptruck, który mieści się w pięknym zakolu rzeki Strwiąż, także w Parku pod Dębami

Gdzie można smacznie siegając tradycji zjeść?

Potrawy bieszczadzkie, czyli kuchnia pogranicza polsko-ukraińskiego jest bardzo prosta i opiera się o niegdyś łatwo dostępne płody ziemi takie jak kapusta, ziemniaki, zboża, grzyby i owoce, a także wyroby mleczne. Według znanego XX-wiecznego etnografa Oskara Kolberga ogromną rolę w menu pogranicza łemkowsko-bojkowskiego odgrywał owies, stąd też nazwał te tereny „ziemią owsianą”.  Oprócz tej ubogiej i skromnej kuchni chłopskiej na dworach bieszczadzkich obecne były bardziej wyszukane potrawy związane z tradycją polskiej szlachty. Poniżej kilka przykładowych współcześnie serwowanych potraw opartych na dawnych recepturach.

Muzeum Młynarstwa i Wsi

Klepak młynarzowej, to coś w rodzaju klusek uformowanych na kształt paluszków lub też kopytek podawanych ze skwarkami i przysmażoną cebulką - koniecznie z białym serem twarogowym.

Ustrzyki Dolne, ul. Fabryczna 12.

Piwniczka

Hreczanyki w sosie grzybowym, czyli kotleciki z najwyższej jakości mięsa wieprzowego i kaszy gryczanej. Nazwa pochodzi od słowa hreczane czyli gryczane.

Ustrzyki Dolne, ul. Rynek 17.

Restauracja Niedźwiadek

Pielmieni, małe ukraińskie pierożki faszerowane mięsem, podawane zgodnie z tradycją, z masełkiem i odrobiną octu.

Ustrzyki Dolne, ul. Dworcowa 5.


 

Huculska - Restauracja & Noclegi

Czebureki, wspaniałe smażone pierogi charakteryzujące się wyjątkowym ciastem i różnego rodzaju farszami: mięsnym, serowym, szpinakowym podawane z sosem.

Ustjanowa Górna 159. 


Co warto zobaczyć w okolicy?


Żuków zimą słynie z biegówek w Bieszczadach, natomiast wiosną, latem i jesienią to doskoałe miesjce do aktywnego wypoczynku. Zostały tam wytyczone trasy do uprawiania nordic walking: zielona, czerwona i czarna.

Popularnością cieszy sie także ścieżka historyczno-przyrodnicza „Żukowem do Krainy Lipeckiej” . Spacerując tą trasą, na jej szczycie - Holicy (761 m. n.p.m.) zobaczyć można piękne widoki na zatokę Teleślicką oraz Bieszczady Wysokie.

Bieszczadzkie Morze

W odległości ok. 12 km Solina - największe w Polsce jezioro zaporowe z wodnym kompleksem wypoczynkowo-rekreacyjnym.

Warto wybrać się też do nieodległego Ekomuzeum „HOŁE” w Dźwiniaczu, eksponującego ciekawe przyrodniczo i kulturowo miejsca oraz lokalne osobliwości.


Ustrzykl Dolne to doskonałe miejsce do wypoczynku o każdej porze roku!


Wiiosną , latem i jesienią do aktywnego wędrowania - odrywania i relaxu...

Ustrzycki rynek ...

Magiczna jesień...

Zimowa Stolica Podkarpacja do uprawiania turystyki i sportów...


Największe imprezy:

Wakacje:

 • lipiec: Karpacki Jarmark Turystyczny
 • lipiec - Dni Kultury Pogranicza
 • lipiec i sierpień - wakacyjne koncertowanie w Rynku
 • lipiec i sierpień - wakacyjne spotkania z bieszczadzką przyrodą
 • sierpień: Świeto Chleba "Od ziarenka do bochenka"
 • sierpień - Blus & Rock w Stolicy Bieszczad 
 • sierpień  - Koncert KSU

Jesień

 • wrzesień - dożynki gminne
 • wrzesień - "Lepszy rydz niż nic", jesienne grzybobranie w Ustrzykach Dolnych
 • październik - Czyste góry - rajd z akcją sprzątania

Zima

 • grudzień - Wigilia w Rynku
 • grudzień - Sylwester w Rynku
 • styczeń - Przegląd Filmów Górskich
 • styczeń/luty - Międzynarodowy Bieszczadzki Bieg Lotników
 • luty - "Start do nart z Radiem Zet" .

Wiosna:

 • Majowy piknik sportowo-rekreacyjny przy Zespole Basenów Delfin
 • czerwiec - Przegląd artystyczny UDK
 • czerwiec - Dni Ustrzyk Dolnych.


 

Zaplanuj swoją podróż Bieszczady – baza Usług i Atrakcji (Noclegi, Warsztaty i inne)

Zaplanuj swój pobyt

Atrakcje/Usługi z tego regionu

Powrót
FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego