Zaloguj

Regiony - Sanok i okolice

  • Sanok

Sanok to miasto położone w malowniczej dolinie Sanu, u podnóża Gór Słonnych, liczące ok. 40.000 mieszkańców. Jest znaczącym ośrodkiem handlowym, przemysłowym, a także turystycznym. Ze względu na swoje położenie zwany jest często  „Bramą w Bieszczady”. Sanok powstał na skrzyżowaniu dróg handlowych, z Polski na Ruś i na Węgry. W pobliżu Sanoka na wzgórzu Horodyszcze istniał prawdopodobnie już w IX w. warowny gród. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1150. Aż do połowy XIV w. tereny obecnej Ziemi Sanockiej należały do Rusi.

Do Polski przyłączył te ziemie Kazimierz Wielki. W roku 1417 w sanockim kościele odbył się ślub Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską. Miasto było królewszczyzną i przez wieki, dzięki królewskim przywilejom, dynamicznie się rozwijało. Pod koniec XIX w. dużym impulsem rozwojowym było otwarcie w roku 1884 linii kolejowej ze Stróży do Zagórza. W okresie międzywojennym na terenie Sanoka powstało kilka sporych zakładów przemysłowych, m in. fabryka gumy i wagonów. Powojenny Sanok kojarzy się wszystkim z produkcją autobusów „Autosan”. Obecnie w mieście istnieje dobra baza noclegowa i rekreacyjna, kilka hoteli, dom turysty, schronisko młodzieżowe, kempingi. Funkcjonuje tu kryta pływalnia i sztuczne lodowisko.

Warto zobaczyć: ten dawny gród królewski przyciąga zwiedzających licznymi i pięknymi zabytkami. W centrum warto zobaczyć średniowieczny układ urbanistyczny z zabytkowymi kamieniczkami w rynku i w przyległych ulicach, ratusz, kościół i klasztor oo. Franciszkanów z XVII w. oraz kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego z XIX w. Renesansowy zamek mieści Muzeum Historyczne, z jedną z największych w Europie kolekcją ikon oraz z osobną galerią malarstwa Zdzisława Beksińskiego. Niedaleko zamku stoi murowana cerkiew pw. Trójcy Św. z końca XVIII w. Po drugiej stronie Sanu znajduje się największy w Polsce skansen - Muzeum Budownictwa Ludowego. Ekspozycje prezentują budownictwo drewniane z obszaru Beskidu Niskiego, Bieszczadów i przyległych do nich Pogórzy. Obejmuje ona grupy etnograficzne Łemków, Bojków, Dolinian i Pogórzan.

Turystyka: w okolicach Sanoka przebiega kilka pieszych szlaków turystycznych, rowerowych, samochodowych i wodnych. Przez miasto prowadzi także rowerowy „Szlak Ikon” (znaki czerwone) prowadzący z Radoszyc, wzdłuż północnych zboczy Gór Słonnych, aż do Krościenka. „Szlak Architektury Drewnianej” prowadzący przez Pogórze i Bieszczady, na którym można zwiedzać zabytkowe drewniane cerkwie i kościoły, w tym perły architektury znajdujące się na Liście UNESCO.

Dla miłośnicy dawnej Galicji i historii I wojny światowej wytyczony jest „Szlak Dobrego Wojaka Szwejka”, który biegnie wzdłuż trasy podróży słynnego Szwejka przez Galicję, opisanej przez Jaroslava Haszka. Warto wiedzieć, że w centrum Sanoka, na ławeczce, odpoczywa Dobry Wojak Szwejk, odtworzony z brązu.

„Szlak Nadsańskich Umocnień”, będącym świadectwem II wojny światowej dający możliwość zobaczenia najciekawszych obiektów obronnych „Linii Mołotowa”.

Na szlaku rowerowym „Prawem i lewem” można zapoznać się z dziedzictwem historycznym, które nawiązujące do prozy Władysława Łozińskiego, opisującego dzieje szlachty zamieszkującej tereny ziemi sanockiej i przemyskiej na przełomie XVI i XVII wieku.

Z kolei szlak  wodny „Błękitny San” znakomicie nadaje się do wypraw kajakowych. Licznie rozsiane wzdłuż biegu rzeki ośrodki wypoczynkowe i kempingi umożliwiają zaplanowanie spływu bez korzystania z namiotu. Sanok leży także na trasie „Szlaku Chasydzkiego”. Zachował się tu m.in. synagoga stowarzyszenia Jad Charuzim, którą wzniesiono w XIX w.; synagoga sadogórska (zbudowana w dwudziestoleciu międzywojennym) oraz tzw. nowy cmentarz, założony w XIX w.

W okolicy: istniejące szlaki pozwalają dotrzeć do najciekawszych miejsc i osobliwości historycznych i przyrodniczych  w  okolicach Sanoka. Jedną z atrakcji są na pewno trasy spacerowe na zboczach Gór Słonnych, czy też szlaki wodne na rzece San.   

Zaplanuj swoją podróż Bieszczady – baza Usług i Atrakcji (Noclegi, Warsztaty i inne)

  • Rynek galicyjski_skansen
  • Sanok Rynek
  • Sanokajaki mrzygłód 5
  • cerkiew skansen
  • Maraton MTB Sanok 2011
  • czertez cerkiew
  • Camping Diabla Góra
  • Camping Diabla Góra
  • Diabla Góra 4x4
  • Ośrodek Diabla Góra
Zaplanuj swój pobyt

Atrakcje/Usługi z tego regionu

  • Diabla Góra 4x4

Off Road 4x4 Diabla Góra

Usługi specjalistyczne z instruktorem
  • Sanokajaki mrzygłód 1

Wypożyczalnia SanOKajaki spływ trasą Sanok-Mrzygłód

Wypożyczalnie sprzętu turystycznego
  • sanok ulucz 6

Wypożyczalnia SanOKajaki spływ trasą Sanok-Ulucz

Wypożyczalnie sprzętu turystycznego
  • tyrawa solna

Solanki – Tyrawa Solna

Ciekawostki i legendy
  • Karlików

Bukowsko

Miejscowości
Powrót
FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego