Zaloguj

Regiony - Baligród i okolice

    • żernica niżna 2

Baligród położony jest na trasie tzw. "dużej obwodnicy bieszczadzkiej", pomiędzy Leskiem a Cisną, w malowniczej dolinie Hoczewki. W okolicy dawnego gniazda rodu Balów najbardziej atrakcyjne dla turystów są cenne obszary leśne leżące w granicach Ciśniańsko - Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Większa część tego terenu należy także do Leśnego Komplesku Promocyjnego "Lasy Bieszczadzkie", a leśnicy wytyczyli tu szereg oznakowanych ścieżek przyrodniczych.  

Co warto zobaczyć w Baligrodzie i najbliższej okolicy?

Top 5-ciu atrakcji:

1. Największa murowana cerkiew w Bieszczadach - w samym Baligrodzie,

2. Cmentarz żydowski w Baligrodzie,

3. Cmentarz Wojenny Żołnierzy Poslskich i Radzieckich w Baligrodzie,

4. W sąsiedztwie Bystrego i Rabego występują unikalne w skali europejskiej źródła wód mineralnych z zawartością arsenu.

5. W Nowosiółkach funkcjonuje bardzo ciekawe Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie "Knieja", w którym zgromadzono wiele eksponatów przyrodniczych i trofeów łowieckich z całego świata. 

Dla miłośników dwóch kółek, na leśnych drogach wytyczono szlaki rowerowe "Zielony Rower Bieszczady", które są częścią większego projektu pod nazwą Greenway Karpaty Wschodnie. Cisza przerywana odgłosami lasu, krystalicznie czyste powietrze, niewielkie natężenie ruchu samochodowego i utwardzona nawierzchnia gwarantują wspaniały odpoczynek i regenerację sił.

Szlaki piesze i ścieżki przyrodnicze prowadzą przez malownicze wzgórza i rezerwaty przyrody. Miłośnicy jazdy konnej mają tu do wyboru kilka stadnin konnych. Z kolei na amatorów sportów zimowych czeka wyciąg narciarski z dwoma trasami zjazdowymi, z licencją i homologacją FIS w Bystrem.

W okolicy nie brakuje również ciekawych cerkwi.

Aleksander Fredro w swojej powieści "Trzy po trzy" tak scharakteryzował okolice Baligrodu: 

"Tam granica świata. Za Baligrodem wjeżdża się, jak w czarne gardło. Droga i rzeka to jedno i toż samo, a od rzeki z jednej i z drugiej strony wznoszą się czarne ściany jodeł i smreków"


Zaplanuj swoją podróż Bieszczady – baza Usług i Atrakcji (Noclegi, Warsztaty i inne)

Zaplanuj swój pobyt

Atrakcje/Usługi z tego regionu

Powrót
FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego