Zaloguj

Regiony - Wetlina i okolice

    • Połonina Wetlińska
Wetlina w ostatnich latach, stała się znaczącym ośrodkiem wypoczynkowym w Bieszczadach i jest dziś najczęściej odwiedzanym miejscem. Wetlina położona jest w sercu Bieszczadów, na trasie dużej obwodnicy bieszczadzkiej, na południowych stokach Połoniny Wetlińskiej - jest doskonałą bazą wypadową na Połoninę Wetlińską, Smerek, Dział. Jadąc w stronę Ustrzyk Górnych - na Górnej Wetlince - prowadzony jest jeszcze tradycyjny wypas owiec i kóz, można także kupić sery owcze i kozie.
 
 
Trasa "Dużej Pętli Bieszczadzkiej" na odcinku z Wetliny do Ustrzyk Górnych jest bardzo urokliwa. Pokonujemy na niej słynne bieszczadzkie serpentyny, z których roztaczają się widoki na bieszczadzkie Połoniny, wrażenia i adrenalina murowane. 
 
 
Wetlina jako wieś letniskowa oferuje liczne noclegi o zróżnicowanym standardzie. Od schronisk młodzieżowych, poprzez gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty. 
Połączenia busowe umożliwiają w seoznie wakacyjnym (VII-VIII) dotarcie do Ustrzyk Górnych i Cisnej.
 
 

Co warto zobaczyć w Wetlinie i najbliższej okolicy?

 

Top 5-ciu atrakcji:


1. Połonina Wetlińska jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich miejsc. Jest doskonałym punktem widokowym, szczególnie jesienią oraz zimą kiedy to niejednokrotnie mamy do czynienia ze zjawiskiem inwersji, w trakcie którego widzialność zwiększa się do 200 km.

2. Smerek, który jest przedłużeniem na zachód grzbietu  Połoniny Wetlińskiej. 
 

3. "Bieszczady Odnalezione" ścieżka historyczno-przyrodnicza.

4. Galeria Smolarnia

5. Wodospad "Siklawa Orłowskich", który znajduje się w Wetlinie w części wsi zwanej Stare Sioło. Często określany jest mianem wodospadu w Wetlinie lub Starym Siole.

Dostępne szlaki turystyczne:

Wetlina stanowi  raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Przez wieś biegną liczne żółte, czerwone, niebieskie, zielone i czarne szlaki turystyczne.  Zimą w okolicach Wetliny można skorzystać z blisko 20 km oznakowanych tras do narciarstwa biegowego i  śladowego (znaki czerwone, zielone, żółte, pomarańczowe  i niebieskie).
 
 

Wetlina i okolica, aktywnie...

Szlaki piesze:

Szlak żółty - Wetlina - Rabia Skała

Start - przystanek PKS "Stare Sioło"

Trasa - przystanek "stare Sioło" - szosa w kierunku Cisnej - tory kolejki wąskotorowej - Kiczerka (754 m n.p.m.) - Jawornik ( 1022 mn.p.m.) - Paprotna ( 1193 m n.p.m.) - Rabia Skała

Zobaczysz - cudowne widokowe polany, wychodnie skalne porosłe karłowatą buczyną.

Czas przejścia - 3h 30min.

Szlak zielony - Wetlina - Mała Rawka

Start - centrum Wetliny

Trasa - droga w kierunku Ustrzyk Górnych - skręt w prawo w dukt wiodący koło leśniczówki - w górę przez bukowy las na szczyt.

Zobaczysz - urocze i jedyne żródełko na trasie, wspaniałe widoki na połoniny.

Czas przejścia - 3h 30min.

Gdzie można smacznie zjeść?


Wszystkich smakoszy śniadań i potraw regionalnych oraz miłośników kawy, kolorowych drinków i koktajli zapraszamy do Hotelu CARPATIA Bieszczadzki GościniecGospodarze serwują  różnorodne potrawy kuchni lokalnej, polskiej i europejskiej - sporządzone z zawsze świeżych i naturalnych produktów z wykorzystaniem ziół i sezonowych owoców runa leśnego.  Uzupełnieniem tych wszystkich radości podniebienia są specjały z hotelowej spiżarni.

Wetlina to idealne miejsce wypoczynku o każdej porze roku!


Wiosna, lato jesień czy zima - spacery i wycieczki rowerowe, biegówki z połoninami w tle. Wetlina stanowi świetna bazę wypadową w bieszczady Wysokie.

Największe imprezy:

Wiosna:

  • Maj - Bieszczadzkie Reggae Folk w Hotelu Górskim w Wetlinie

Wakacje:

  • Lipiec - Sierpień - Koncerty jazzowe kawiarni "Stare Sioło" w Wetlinie

Zima:

  • Styczeń - Bieszczadzki Bieg Narciarski Szlakiem Kolejki Leśnej - "Od Niedźwiedzia do Kija - Wetlina - Wola Michowa.

Zaplanuj swój pobyt

Atrakcje/Usługi z tego regionu

Powrót
FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego