Zaloguj

Podróż z tematem

Podróż śladami Szwejka


Witamy Państwa w Galicji! Tu na Przełęczy Beskid nad Radoszycami  - 684 m. npm rozpoczynacie podróż śladami ordynansa 11 kompanii marszowej 91 pułku piechoty z Czeskich Budziejowic – Józefa Szwejka, który w lipcu 1915 roku podążał tędy na front rosyjski, by oddać życie za „cesarza i jego rodzinę”. Dokładnie jego eszelon przejeżdżał kilka kilometrów na wschód od tego miejsca – przez tunel łupkowski, lecz my jako porządni obywatele – podobnie zresztą jak i nasz bohater, nie możemy przekraczać granicy państwowej, gdzie nam się podoba i dlatego okazawszy na przejściu granicznym stosowne dokumenty, po sprawdzeniu czy nie przewozimy ze sobą nadmiernej ilości np. jarzębiaku lub „humeńskiego koniaku” ruszamy na Łupków. Początek naszej trasy wiedzie granicą starej Galicji, górami, posieczonymi, na przełomie 1914/15 roku gęstą siecią okopów. Po drodze spotkacie na pewno wiele śladów tamtej straszliwej wojny, którą ówcześni Europejczycy uważali za najgorszą w dziejach ludzkości. Nic dziwnego zatem, że trzeba było iście szwejkowskiego optymizmu by ja przetrwać. Mamy nadzieję, że ten optymizm nie opuści także i Was szczególnie, jeśli przyjdzie się wam wdrapywać na strome, karpackie szczyty. 

„A więc kompania marszowa, przyjaciele! No to powiem wam słowami czasopisma czeskich turystów: „Dobrego wiatru! Prace przygotowawcze do drogi już są poczynione, o wszystko postarała się wysoka administracja wojskowa; więc powinna wam się świetnie udać wycieczka do Galicji. Ruszajcie w świat z myślą wesołą i z sercem lekkim a radosnym. Umiejcie ocenić piękno krajobrazu ozdobionego rowami strzeleckimi. Piękne to i wysoce interesujące. Na dalekiej obczyźnie czuć się będziecie jak w okolicy dobrze wam znanej czy może nawet jak w wiosce rodzinnej. Z uczuciem wzniosłym ruszycie w strony, o których już stary Humbold pisał: Na całym świecie nie widziałem nic wspanialszego nad tą poczciwą Galicję. Obfite i cenne doświadczenia, zdobyte przez nasze sławne wojska przy odwrocie z Galicji w czasie pierwszego wypadu, będą dla naszych nowych wypraw wojennych nieoszacowanym źródłem wskazówek i nie pozostaną bez wpływu przy układaniu drugiej podróży w tamte strony. Walcie prosto przed siebie, do Rosji, i z uciechy wystrzelajcie wszystkie naboje w powietrze.

( J. Hašek – Przygody Dobrego Wojaka Szwejka - tł. P. Hulka-Laskowski).

Podróż śladami Szwejka można odbyć pieszo, rowerem lub też samochodem kierując się znakami szlaku pieszego w kolorze żółto - czarnym lub tez rowerowego kierując się tabliczkami szlaku rowerowego R 63 z charakterystycznym logo szlaku.


Zaplanuj swoją podróż Bieszczady – baza Usług i Atrakcji (Noclegi, Warsztaty i inne), lub skorzystaj z "Atrakcje/Usługi przypisane do tego tematu" poniżej


  • švejk v sanoku


Zaplanuj swój pobyt

Atrakcje/Usługi przypisane do tego tematu

  • mapa twierdza przemysl web2

Twierdza Przemyśl

Ciekawostki i legendy
  • Przemyśl

Przemyśl

Miejscowości
  • Tablica na granicy Krościenko

Śladami Szwejka R63

Szlaki turystyczne
  • Krościenko

Krościenko

Miejscowości
  • Cerkiew Ropienka

Ropienka

Miejscowości
  • klasztor zagórz 1

Zagórz

Miejscowości
  • Jeziorka Duszatyńskie

Duszatyn

Miejscowości
  • komańcza 17

Komańcza

Miejscowości
Powrót
FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego