Zaloguj

Podróż z tematem

Nad Sztolnią - ścieżka historyczna

    • nad sztolnią szlak cisna 8 480 270 s

"Nad Sztoliną" - ścieżka przyrodniczo-historyczna w Cisnej


Bieszczady to miejsce na Ziemi, które zapada w nasze serce i tam zostaje  dla wielu - na zawsze.

Widok połonin, bezkresu piękna i łagodnego krajobrazu, ściąga w to miejsce ludzi wrażliwych na piękno.


Dawne „dzikie” i niedostępne Bieszczady, otwierają się turystycznie z roku na rok, ukazując urokliwe i malownicze miejsca. Powstają nowe szlaki, nowe punkty widokowe, nowe tablice informacyjne.I właśnie zupełnie nowym szlakiem – „prawdziwa świeżynka” - jest ścieżka przyrodniczo-historyczna „Nad Sztolnią”, która ma swój początek i zakończenie w Cisnej, tworząc piękną pętlę spacerową.


Początek szlaku rozpoczyna się w Cisnej przy stacji kolejki, gdzie przechodzimy przez wiadukt kolejowy (kierunek czerwony  szlak - na Okrąglik) i kierujemy się nadal czerwonym szlakiem, aż do momentu rozdzielenia się szlaków – by dalej już podążać szlakiem żółtym. Trasa wiedzie nas leśną ścieżką, niezwykle malowniczą, prowadząc grzbietem wzniesienia poprzez wspaniały wysoki stary drzewostan jodłowo-bukowy


Na początku szlaku napotykamy miejsce historyczne, gdzie w latach 1794-1864 wydobywano tutaj rudę żelaza. Jest to zawalona sztolnia należąca niegdyś do rodziny Fredrów - „Sztolnia Róża”.


Wzdłuż całej ścieżki, oprócz pięknego drzewostanu, możemy podziwiać leśne polany - latem pełne kwiatów, ostoje zwierzyny, widok na Łopiennik.

Fota

Łagodnym podejściem wchodzimy na szczyt Mochnaczki (777 m.n.p.m), gdzie stoi nowa wieża widokowa, z której możemy podziwiać (od lewej) Tarnicę, Kińczyk Bukowski, Małą i Dużą Rawkę, Kremenaros oraz pasmo graniczne.

W dole widzimy panoramy Krzywego i Przysłupia. Urzekający widok.

Obok wieży, zabezpieczone barierką znajduje się urwisko Zonkla.


Ze szczytu, dość ostrym zejściem, kierujemy się żółtym szlakiem w drogę powrotną, również ścieżką leśną, by połączyć się ponownie ze szlakiem czerwonym w kierunku Cisnej. Cała długość trasy to 5, 5 km, czas spaceru to ok. 2, 5 godz.

Wzdłuż trasy, znajduje się wiele tablic informacyjnych oraz miejsce do odpoczynku -wiata.

Trasę serdecznie polecam, na wycieczkę dla wytchnienia, odpoczynku oraz dla osób bez wielkiego zaplecza kondycyjnego. Ścieżka jest łagodna i wspaniała na wycieczki dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych.

Lidia Tul-Chmielewska

FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego