Zaloguj

Aktualności

11-03-13

Zabytkowy zespół pałacowy w Olszanicy

    • olszanica pałac

Zabytkowy zespół pałacowy w Olszanicy

Jadąc z Leska w stronę Ustrzyk Dolnych nie sposób nie zauważyć położonego przy drodze, w starym parku, otoczonego fosą - pałacu Jordanów z początku XX w.

W tym miejscu pierwszy drewniany dwór obronny wzniesiono jeszcze w XV w. za Kmitów, a murowany dwór obronny prawdopodobnie już  w I poł. XVI w. Możliwe że już wtedy posiadał wieżę i był otoczony fosą, wałem z parkanem, a wyjazd z zamku prowadził przez basztę ze zwodzonym mostem. Następnie posiadłość od Kitów przejęli Mniszchowie. Po Mniszchach okolica należała do rodu Jordanów, którzy w 1905 r. przebudowali zniszczony dwór na zachowany do dziś pałacyk z obszernym parkiem krajobrazowym i kamiennym mostkiem. Na elewacji pałacyku widnieje herb Szreniawa, jednak w historii obiektu nie ma śladów właścicieli legitymujących się tym herbem.

Zaplanuj swoją podróż Bieszczady – baza Usług i Atrakcji (Noclegi, Warsztaty i inne)

blog comments powered by Disqus
FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego