Zaloguj

Baza usług i atrakcji

Synagoga Lesko

Synagoga wzniesiona w połowie XVII wieku z kamienia rzecznego i łupanego. Obecnie Galeria Twórców Bieszczadzkich

  • Lesko
    • synagoga lesko 1

Synagoga w Lesku została wzniesiona w latach 1626-1654, na miejscu starej bożnicy żydowskiej. W roku 1838 nastąpiła jej przebudowa - wówczas wyremontowano i zmieniono szczyty świątyni oraz dach i dekoracje wnętrza. Podczas II wojny światowej Hitlerowcy kompletnie zniszczyli wnętrze synagogi. Po wojnie, przez kilka lat była opuszczona, aż do roku 1957. Niestety dach synagogi się zawalił i dopiero wtedy władze miejskie zajęły się renowacją całego budynku. Pierwszy remont miał miejsce w latach 1960-1963, kolejny w latach 70., a ostatni na początku lat 80. Kilkaset metrów dalej, po przeciwnej stronie ulicy, znajduje się cmentarz - kirkut – pozostałość po licznie żyjącej tu do II wojny światowej społeczności żydowskiej.

Obecnie w Synagodze znajduje się galeria prac twórców bieszczadzkich z możliwością zakupu klimatycznych pamiątek. Często organizowane są w niej wydarzenia kulturalne: koncerty, wystawy poświęcone konkretnej tematyce lub artyście. Miały także miejsce spektakle teatralne.

Co można z niej kupić?

Obrazy, ikony... 

pełne duszy rzeźby...

A nawet piękne wyroby ceramiczne...

Oczywiście  wiele innych wspaniałych pamiątek.

Serdecznie zapraszamy!

Powrót do listy
FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego