Zaloguj

Baza usług i atrakcji

Muzeum Młynarstwa i Wsi

To całoroczna i jedna z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach, która co roku bije rekordy popularności! 
  • 38-700 Ustrzyki Dolne ul. Fabryczna 12
  • www.bieszczadymuzeum.pl
  • www.facebook.com/mlyn.muzeum
    • Muzem Młynarstwa i Wsi

Muzeum Młynarstwa i Wsi to idealne połączenie Muzeum z klimatyczną Karczmą, w której serwowane jest regionalne jadło ze szczególnym akcentem na posiłki Młynarzowej. Doskonale zachowane wnętrze, którego historia sięga 1925 r. gwarantuje przeżycie podróży w prawdziwie młynarskim świecie.

Znajduje się w Ustrzykach Dolnych, malowniczej dolinie, która stanowi doskonałą bazę do aktywnego wypoczynku o każdej porze roku. To powiatowe miasto odgrywa w regionie - turystycznie i sportowo znaczącą rolę, a przez wielu sympatyków uznane jest za Stolicę Bieszczad.  


Muzeum Młynarstwa i Wsi oferuje:

Zwiedzanie podczas którego podpatrzeć można cały proces produkcji zboża na ponad 1000 m2 i czterech kondygnacjach. Godne uwagi są niecodzienne dziś sprzęty - łuszczarka, szczotkarka, odsiewacze oraz unikatowy gigantownik  walcowy. Urządzenia te są na tyle sprawne, iż można je uruchomić na nowo! Jak się okazuje czyszczalnie, młócenie, mielenie zboża czy samo wyrobienie mąki nie było pracą łatwą nawet dla doświadczonego młynarza.


Otwarte jest codziennie w godzinach: 10:00 - 22:00.

Na życzenie klientów istnieje  możliwość zwiedzania  o innej porze po wcześniejszym ustaleniu  z właścicielami.

Telefon stacjonarny: 13 461 1312

Komórkowy: 607 477 110.

W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca?

Po zwiedzaniu i zaspokojeniu głodu wiedzy polecamy zatrzymać się w Karczmie, która znajduje się we Młynie. Została urządzona w ciepłym i przyjaznym klimacie, któremu towarzyszy rękodzieło artystyczne lokalnych twórców - zarówno na ścianie pięknymi malunkami, jak i wyjątkowymi pamiątkami, które można zakupić. Serwowane w niej potrawy powstały z miłości do kuchni samej właścicieli - Młynarzowej, która dba o ich jakość i sezonowe urozmaicanie. Oprócz smacznych dań regionalnych Karczmie dodatkowo uroku dodaje fakt, iż zbudowana została z materiałów rozebranej bieszczadzkiej szkoły. Jednym zdaniem - to miejsce, które zaspokoi największe pragnienia kulinarne, a nawet ukoi nasze dusze. 


Jakie potrawy warto zasmakować?

Klepak Młynarzowej - bazą do przygotowania tej potrawy są ziarna zbóż, a dokładnie owies. Klepak to coś w rodzaju klusek uformowanych na kształt paluszków albo kopytek podawany ze skwarkami i przysmażoną cebulką, koniecznie z białym serem twarogowym. Jego receptura sięga aż XV wieku!

Hreczanyki - stanowią rodzaj kotletów mięsno-jarskich. Przygotowuje się je  z kaszy gryczanej ugotowanej na sypko zmieszanej: z mięsem mielonym, jajkami i przyprawami. Całość masy jest smażona na oleju lub smalcu. Tak „bieszczadzki mielony” serwuje się ziemiankami,  sosem grzybowym i zestawem surówek.

Kisełycia - można by ją ochrzcić jako swego rodzaju „żur karpacki”. Zupa robiona jest na bazie kwasu z kiszonej kapusty, zabielana ciemną mąką żytnią. Aby nadać jej większej wyrazistości okraszana jest zasmażoną cebulką oraz dużą ilością czosnku. Podawana jest z ziemniakami, które wzmacniają jej sytość.

Muzeum Młynarstwa i Wsi to miejsce pielęgnowania korzeni i tradycji młynarskich:

Szerzenie wiedzy i umiejętności młynarskich - wypieku chleba i innych mącznych smakołyków w naturalny sposób to równie ważne zadanie przed którymi stoją sami właściciele.  Dlatego od tegorocznych wakacji zostały wprowadzone do oferty Młyna dwie na wysokim poziomie atrakcje:

Pierwsza to możliwość organizacji warsztatów pieczenia na specjalne zamówienie - zarówno dla dzieci i młodzieży ze szkół jak i turystów w grupach zorganizowanych, a także rodzinne!

Druga to wielkie wydarzenie „Święto chleba - Od ziarenka do bochenka”. To cykliczna impreza, która podczas wakacji 2015 przeszła wielką zmianę. Przez czternaście edycji była organizowana w Gospodarstwie Agroturystycznym „U Flika” położonym w Dźwiniaczu Dolnym. Tego roku po raz pierwszy - w piętnastej odsłonie odbyła się we Młynie.  Nastąpiła także zmiana jej formuły, gdyż trwa aż 2 dni. Co było powodem tego wydłużenia? Pierwszy dzień - sobota ma szczególne znaczenie dla gospodarzy, jest po to, aby od ziarenka sięgnąć tradycji naturalnego wypieku, nie tylko chleba ale proziaków czy rogalików. To doskonała okazja, aby spędzić wyjątkowo czas z rodziną czy znajomymi podczas wypoczynku.

Drugi dzień - niedziela to także ważny dzień poświęcony pieczeniu samego chleba w towarzystwie bogatej oprawie muzycznej regionalnych zespołów.

"Święto Chleba - od ziarenka do bochenka" to stała cykliczna impreza, która zawsze odbywać się będzie na początku sierpnia - drugi weekend.

Zapraszamy do wspaniałej fotorelacji z pierwszej odsłony tego wydarzenia we Młynie. 


Możecie także poznać bliżej pasję właścicieli - Bożeny i Janusza  do prowadzonego młynarskiego biznesu w udzielonym dla nas wywiadzie.

A tutaj bieżące relacje z Młyna :) 

Powrót do listy
FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego