Zaloguj

Baza usług i atrakcji

Dwernik

Dwernik – jest dogodnym miejscem wypadowym w dolinę Sanu bądź w wyższe partie połonin. 

  • brak
  • -->
    • Widok z Dwernika Kamienia

Dwernik

Wieś letniskowa rozciągająca u stóp połonin, w dolinie Sanu. Idealne miejsce dla pragnących ciszy w górskich wśród leśnych ostępów.

Dwernik został założony na prawie wołoskim przed 1533 r. Po II wojnie światowej mieszkańców wysiedlono a zabudowa została spalona. Obecnie jest to niewielka osada górska, która wraz z przyległym Dwerniczkiem tworzy dobrą bazę noclegową i wypoczynkową (duża ilość gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów, pole namiotowe). Jest dogodnym miejscem wypadowym w dolinę Sanu bądź w wyższe partie połonin – także na końskim grzebiecie – w Dwerniczku działa bowiem ośrodek jeździecki na „Rusinowej Polanie”.

Miejscowość położona w rozleglej dolinie Sanu posiada wysokie walory krajobrazowe, leży zresztą w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Sanu, który wraz z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym i Ciśniańsko - Wetlińskim Parkiem Krajobrazowym  wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie. Mniejszy ruch samochodowy sprawia, że, jest to idealne miejsce na długie spacery zarówno latem jak i zimą.

Warto zobaczyć: w południowej części osady (przy drodze do Nasicznego) stoi drewniany kościół parafialny z 1981 r. Do jego budowy użyto materiału z rozebranej cerkwi z Lutowisk, która była największym drewnianym obiektem tego typu w Bieszczadach. Sam kościół z pewnością nie zachował jednak stylu dawnej cerkwi. Z kolei po cerkwi w Dwerniku pozostało cerkwisko, na którym zachowały się stare krzyże nagrobne.

W Dwerniku zachowały się także ruiny młyna wodnego z kilkusetmetrową młynówką (najdłuższą w Bieszczadach). Czynne są nadto stare odwierty ropy naftowej. W Dwerniczku znajduje się rezerwat śnieżycy wiosennej, która w Polsce należy do rzadkich roślin. W Bieszczadach występuje wyjątkowo obficie, a jej białe dywany najlepiej obserwować wczesną wiosną.

Turystyka: przez Dwernik biegnie trasa pieszego szlaku turystycznego (znaki niebieskie) z Magury Stuposianskiej na Otryt oraz trasy rowerowe - Szlak „Zielony Rower 9B Lutowiska -  Dolina Sanu” (znaki niebieskie), a także rowerowy „Szlak Ikon” (znaki niebieskie), mający swój początek w Ustrzykach Dolnych. Turystyce aktywnej sprzyja także Transbeskidzki Szlak Konny PTTK w dolinie Sanu. Z Dwernika na Otryt biegnie ponadto (obok szlaku niebieskiego) ścieżka przyrodniczo-historyczna stokami Otrytu (znaki zielone). Podziwiając piękno lasu bukowego można nią dotrzeć na grań Otrytu do schroniska „Chata Socjologa” i dalej na najwyższy szczyt pasma Trochaniec (939 m). Ścieżka daje też możliwość dojścia do turystycznego szlaku niebieskiego biegnącego przez Otryt z Dwernika do Polany.. Należy pamiętać, że masyw Otrytu ciągnie się na przestrzeni 18 km lesistym grzbietem, od Smolnika po Jezioro Solińskie. Wędrówka nim jest dosyć uciążliwa.

W okolicy: na szczycie góry „Dwernik-Kamień" (1004 m) rozciąga się jedna z najpiękniejszych bieszczadzkich panoram widokowych w kierunku połonin. Można też obejrzeć pozostałości okopów z czasów I wojny światowej, powstałych w okresie walk pozycyjnych między wojskami austro-węgierskimi i rosyjskimi na przełomie 1914/1915 r. Dojście z Nasicznego ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą „Dwernik-Kamień (znaki czerwone). Powyżej Nasicznego (kierunek Brzegi Górne) warto obejrzeć kaskady na potoku Nasiczanskim. Okoliczne wzgórza kryją też niewielkie jaskinie, które są rzadkością w Bieszczadach. Koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę w jedną z najpiękniejszych zakątków bieszczadzkich, w dolinę Caryńskiego. 

Rowerowym „Szlakiem Ikon” dotrzemy bez trudu do sąsiednich miejscowości - Chmiel lub Smolnik - gdzie można podziwiać dawne drewniane cerkwie bojkowskie. Poszukiwacze dawnych klimatów i zapomnianych Bieszczadów mogą wybrać się do pełnej tajemnic i śladów po dawnych mieszkańcach doliny Hulskiego, Krywego i Tworylnego.

Zachowały się tam ruiny dawnych cerkwi, dworu i stare cmentarze. Do Krywego warto też zajrzeć aby pokosztować świetnych wędzonych i ziołowych kozich serów bojkowskich u Majserka na Krywem.

Powrót do listy
FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego