Zaloguj

Baza usług i atrakcji

Cudowne źródełko w Zwierzyniu

Zwierzyń położony jest miedzy Uhercami a Myczkowcami, na uboczu, nad zakolem Sanu. W tej miejscowości znajduje się cudowne źródełko.

  • Zwierzyń
    • Nordic walking_Jezioro Myczkowieckie

Zwierzyń położony jest między Uhercami Mineralnymi a Myczkowcami, na uboczu, nad zakolem Sanu.

Lokalne podania mówią, iż nazwa "Zwierzyń" pochodzi od krzyża (Zwizenye – z ukraińskiego: Wozodywenje czestnoho chresta – podwyższenie krzyża świętego). U Oskara Kolberga (dziewiętnastowiecznego badacza folkloru) można przeczytać, że około 150 lat temu miejscowa niewiasta wydobyła krzyż z tutejszego źródełka. Kolberg pisał także o uzdrawiających właściwościach tej źródlanej wody, która pomagała na choroby oczu, co przyciągało w to miejsce wiele osób poszukujących uzdrowienia. Ludzie przybywali tu nawet z bardzo odległych miejsc. Od tamtej pory, aż do II wojny światowej, studzienka w Zwierzyniu była miejscem kultu religijnego. Rokrocznie w procesji poświęcenia źródełka uczestniczyły setki wiernych. Krzyż, który najprawdopodobniej został wydobyty ze studni, do 1922 roku znajdował się w miejscowej cerkwi.

Zaś obecnie można go zobaczyć w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Przemyślu. Jak podają źródła naukowe, krzyż ten datowany jest na pierwszą połowę XIII wieku, a jego wykonanie miało miejsce we Francji, w mieście Limoges. Kamienną grotę wokół źródełka wybudowano w 1994 roku. Od tej pory, zapomniane przez wiele lat cudowne źródełko odżyło i odzyskało swoją dawną świetność. Badania wody, która wypływa z cudownego źródełka w Zwierzyniu, jakie zostały przeprowadzone przez radiestetów, wskazują na jej bioenergoterapeutyczne właściwości. Woda ta jest bardzo dobra w smaku, działa przede wszystkim oczyszczająco i uspokajająco. Szczególnie zalecana jest przy dolegliwościach trawiennych i płucnych oraz przy reumatyzmie, chorobach nerek i krtani. Do cudownego źródełka w Zwierzyniu rokrocznie przybywa wielu turystów i pielgrzymów.

Powrót do listy
FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego