Zaloguj

Baza usług i atrakcji

Bandrów

Bandrów – wieś agroturystyczna z zachowanym tradycyjnym budownictwem wiejskim i śladami po młynach i tartakach wodnych. Ciekawostką jest największa w Bieszczadach ilość, kamiennych  krzyży przydrożnych we wsi. 

  • none
  • -->
    • Bandrów

Bandrów Narodowy

Wieś agroturystyczna, pełna śladów wielokulturowej przeszłości, położona w malowniczej scenerii Parku Krajobrazowego „Gór Słonnych”. Przyjemna dla wędrówek pieszych – przyjazna dla rowerów.

Bandrów Narodowy to wieś agroturystyczna w pobliżu Ustrzyk Dolnych, założona w 1532 r. Pod koniec XVIII w., w ramach tzw. kolonizacji józefińskiej osadzono we wschodniej części miejscowości kolonistów niemieckich – powstała w ten sposób osada o nazwie Bandrów Kolonia. W latach 1944-1951 wieś znajdowała się w granicach Związku Radzieckiego, w tym czasie wysiedlono część ludności ukraińskiej na Syberię. W 1951 r. pozostali mieszkańcy zostali wysiedleni w okolice Doniecka na Ukrainie a miejscowość powróciła do Polski. Z czasem zaczęto tu osiedlać ludność z okolic Łańcuta, Strzyżowa, Frysztaka i Brzozowa. Bandrów znajduje się częściowo obszarze Parku Krajobrazowego „Gór Słonnych”.

Warto zobaczyć: Bandrów był wsią wielokulturową (Rusini, Polacy, Niemcy, Żydzi), stąd różnorodność występujących tu zabytków, jak kościół rzymskokatolicki p.w. św. Andrzeja Boboli zbudowany w latach 1974-1975, z materiałów pochodzących z rozebranej cerkwi w Jasieniu; stary cmentarz przycerkiewny, na którym zachowało się kilkanaście pomników nagrobnych; pozostałości po kopankach i szybach naftowych z XIX w. (co ciekawe w niektórych nadal można zaczerpnąć ropy).

Pozostałością jest również tradycyjne budownictwo wiejskie oraz ślady po młynach i tartakach wodnych.

W centrum wsi znajduje się największy w Bieszczadach cmentarz ewangelicki, zachowało się na nim jednak tylko 5 nagrobków opisanych w języku niemieckim. Odnaleźć można także fundamenty zboru ewangelickiego, rozebranego po II wojnie światowej przez władze sowieckie, do 1939 r. mieściła się tu bowiem parafia ewangelicka obejmująca okoliczne niemieckie kolonie.

Ciekawostką wsi jest największa w Bieszczadach ilość kamiennych krzyży przydrożnych.

W Bandrowie bez trudu można kupić wyroby z wikliny, albo samemu nauczyć się wyplatać kosze. Ponadto w czynnej pasiece można nabyć wyborne bieszczadzkie, ekologiczne miody oraz miodowe trójniaki i nalewki.

Imprezy: w lipcu odbywa się tu Festyn „KOSZYKALIA”.

Turystyka: przez wieś przebiega niebieski szlak „Zielony Rower­­­­­” (znaki niebieskie) prowadzący m.in. w dolinę Stebnika. 

W okolicy: w nieodległych  Ustrzykach Dolnych znajduje się basen kryty oraz odkryte kąpielisko, liczne trasy narciarskie dostosowane do różnych umiejętności, Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego,Muzeum Młynarstwa i Wsi z klimatyczną kawiarnią oraz inne liczne kawiarnie, pizzerie, restauracje.

Z Bandrowa warto wybrać się na wycieczkę szlakiem pięknych drewnianych cerkwi bojkowskich. Znajdują się one w MoczarachJałowemHoszowieHoszowczyku oraz w Równi, która może być uznana za prawdziwą perełkę sakralnej architektury drewnianej regionu.

Fot. Cerkiew Jałowe

Dla miłośników turystyki pielgrzymkowej czeka Sanktuarium Maryjne w Jasieniu z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Bieszczadzkiej. Oryginalna ikona pochodząca z Rudek (obecnie Ukraina) została niestety skradziona w 1992 r. Obraz poświęcony był przez kardynała Karola Wojtyłę, późniejszego papieża.

Kilka kilometrów od Bandrowa znajduje się przejście graniczne z Ukrainą, Krościenko – Smolnica. Trzeba jednak pamiętać o zabraniu paszportu, gdyż kraj ten nie należy do Unii.

Powrót do listy
FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego