Zaloguj

Aktualności

25-04-17

Wieczór Karpacki

    • Wieczór Karpacki_Łodyna

Już niedługo w Bieszczadach rozpocznie się sezon turystyczny. Pogoda pozwoli na swobodne wędrówki po górach i podziwianie wyjątkowych krajobrazów, a także obserwację fauny i flory budzącej się do życia po zbyt długiej zimie. Po tych spacerach przyjemnie będzie zjeść coś dobrego – coś, co podaje się tylko tutaj. Wieczorem natomiast, chciałoby się posłuchać muzyki przy ognisku i zatańczyć. A gdyby połączyć te wszystkie przyjemności i w jednym miejscu dobrze zjeść, napić się, posłuchać muzyki czy nawet potańczyć, zrobić coś twórczego i dowiedzieć się czegoś o tym miejscu? Żaden problem. Taką możliwość daje nam Wieczór Karpacki.

Wśród różnych pomysłów na Bieszczady, jakich ostatnio szczęśliwie jest coraz więcej, szczególnie warte uwagi są te nawiązujące do dziedzictwa tej ziemi. Jedną z takich koncepcji jest Wieczór Karpacki, którego głównym celem jest skupienie regionalnych atrakcji i zaprezentowanie ich w spójnej, przyjemnej w odbiorze formie. Na Krecie mają wieczorek kreteński, w Grecji wieczór grecki a we Włoszech włoski. Dlaczego zatem w Karpatach, w Bieszczadach, nie może funkcjonować wieczór karpacki?

Czym jest zatem Wieczór Karpacki?

Wikipedia nie zna definicji wieczoru regionalnego, dlatego inicjatorzy projektu stworzyli własną. Otóż jest to specjalna oferta dla turystów, mająca charakter wyśmienitej obiadokolacji lub też będąca prawdziwą biesiadąpozwalającą na zapoznanie się z tradycjami miejsca, w którym przebywa turysta. Poprzez serwowane posiłki i towarzyszące im prezentacje, muzykę czy taniec. Często i przez lokalne trunki, które mogą, ale oczywiście nie muszą, tworzyć wartość dodaną takiego wieczoru.

Głównym celem realizacji projektu jest zatem wykreowanie cyklicznego wydarzenia o charakterze wieczoru regionalnego, dzięki któremu turyści, przybywający nawet na bardzo krótki pobyt, będą mieli szansę poczuć prawdziwego ducha Bieszczad.

Uczestnicy będą mogli zapoznać się z ideą wieczoru karpackiego jako bieszczadzkiej odmiany wieczoru regionalnego, poznać wagę kultywowania karpackiego dziedzictwa kulturowego, posłuchać bojkowskich i łemkowskich pieśni oraz przede wszystkim zażyć tradycyjnego karpackiego jadła i napitku.

Karpaccy włościanie mieli za mało pieniędzy, aby wydawać je na jedzenie, gotowali wiec niemal wyłącznie z własnych produktów. A żeby móc jadać w sposób urozmaicony, dysponując dość ograniczonym budżetem i zamkniętą listą składników, musieli wykazywać dość dużą inwencję, aby łączyć lokalne produkty na różnorodne sposoby. Dlatego np. raz jadali kapustę z grzybami w pierogach, a innym razem w kapuśniakach drożdżowych. I to jest zasadnicza cecha karpackiej kuchni. Natomiast karpackie trunki to robione od święta i głównie jako lekarstwa na dworach nalewki. Nalewki ziołowe czy owocowe, wytwarzane ze zbieranych na miejscu produktów.

Nie brakowało natomiast nigdy tutejszym mieszkańcom kreatywności i zamiłowania do sztuki. Dlatego w ramach Wieczoru przeprowadzane będą warsztaty artystyczne z miejscowym artystą, z których wyjdziemy bogatsi o wiedzę i przygotowaną własnoręcznie pamiątkę.

W zależności od opcji i okoliczności, w programie Wieczoru Karpackiego przewiduje się:

  • degustacje karpackich potraw – z przewagą tych mniej znanych a godnych poznania przez każde podniebienie, do tego związanych z jakąś ciekawą opowieścią,
  • prezentacje na temat karpackiej kuchni, jej historii, potrzebnych produktów, sposobu przyrządzania – łącznie z gotowaniem na żywo karpackich specjałów,
  • muzykę na żywo – od samotnego barda tworzącego klimat po zespoły grające i tańczące, a nawet porywające biesiadników we wspólny pląs,
  • pokazy rękodzieła – czy też wspólne warsztaty rękodzieła, dzięki którym goście nie tylko wrócą do domu pełni wspaniałych wrażeń i naładowani energią, ale także z pamiątką, najcenniejszą, bo wykonaną własnoręcznie.

Warto więc rozważyć wizytę na Wieczorze Karpackim – mówi się, że nikt nie opuścił go głodny czy w złym humorze, a już na pewno z pustymi rękami. 

Więcej informacji na stronie Wieczoru Karpackiego!

blog comments powered by Disqus
FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego