Zaloguj

Izba Historyczna w Czarnej

    • izba historyczna w szkole podstawowej w czarnej 8 480 319 s

Przy Szkole Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Czarnej Górnej funkcjonuje Izba Historyczna, której celem jest prezentacja dorobku kulturowego Bieszczadów. Eksponaty, które się w niej znajdują - i zapewne też znajdą, są zbierane przez panią Annę Łysyganicz – samą dyrektor szkoły.

Przedmioty zgromadzone w Izbie są bardzo różnorodne. Znajduje się w niej pokaźny zbiór dokumentów: świadectw szkolnych, metryk urodzenia, legitymacji, dyplomów, modlitewników, dokumentów związanych z przesiedleniem 1951r. oraz czasopism.

Najliczniejszą część zbiorów stanowią przedmioty codziennego użytku: młynki do kawy, żelazka, moździerze, kosze, wrzeciona, kołowrotek oraz narzędzia rolnicze.

Zgromadzono także banknoty i monety, fragmenty broni i wyposażenia żołnierskiego z czasów ostatnich wojen, a także łuski po nabojach różnego kalibru.

Przechowane są także kufry i skrzynie, ławkę szkolną z lat pięćdziesiątych XX wieku, lampy naftowe oraz fragmenty belek stropowych zdobionych motywami bojkowskimi.

Zbiorów stale przybywa, a głównym celem jest OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA.

A jak powstała Izba Historyczna w Czarnej opowiedziała nam Pani Anna Łysyganicz: Prowadzę ją już ponad 15 lat. Zaczęłam od kilku rodzinnych pamiątek, potem uczniowie i ich rodzice donosili coraz więcej rzeczy, w chwili obecnej jest to dość pokaźny zbiór. Wykorzystuję eksponaty na zajęciach z uczniami, w czasie wakacji chętnie opowiadam turystom przebywającym w szkolnym schronisku młodzieżowym w Czarnej. Zapraszam do nas w każdej chwili  :-)

FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego