Zaloguj

Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku

    • rezerwat przyrody śnieżycy wiosennej w dwerniczku 480 318 s

Śnieżyca wiosenna to symbol bieszczadzkiej wiosny. Zaskakujące są jej piękne widoki jak „biały dywan” na przestrzennych łąkach, w których natura budzi się do życia. W zależności od warunków pogodowych kwitnie od marca do połowy kwietnia.

Występująca na obszarze prawie 5 hektarów śnieżyca jest endemiczną odmianą karpacką, charakteryzującą się tym, iż na jednej łodyżce można często spotkać po dwa kwiatostany.

Największych i najbardziej znanym miejscem jej występowania w Bieszczadach jest Dwerniczek. Jadąc dalej możemy ją także podziwiać w Dwerniku oraz Chmielu - miejscowości położonych nad Sanem. Nie można jej zbierać, gdyż jest pod ścisłą ochroną i jest trująca. W 2001 roku powstał Rezerwat Przyrody  „Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku”.

 

Gdzie możemy jeszcze spotkać śnieżyce wiosenną ?

W kwietniu możemy ją podziwiać w innych częściach Bieszczadów: okolice Mucznego, przy szosie ze Stuposian do Ustrzyk Górnych, a także przy leśnej drodze z Sękowca do Rajskiego.

Jak dojechać do Rezerwatu Przyrody?  

Rezerwat przyrody „Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku” znajduje się w Parku Krajobrazowym Doliny Sanu, przy samej drodze, około 2 km od skrzyżowania drogi prowadzącej z Ustrzyk Dolnych do Ustrzyk Górnych, z drogą do Dwernika i Zatwarnicy. Należy skręcić w kierunku Zatwarnicy. 

W czym tkwi wyjątkowość śnieżycy wiosennej?

Sami popatrzcie...

Co możemy jeszcze zwiedzić będąc w tej okolicy?

Wybierając się na wyprawę, aby zobaczyć ten niezwykły symbol bieszczadzkiej wiosny warto odwiedzić jadąc od strony Ustrzyk Dolnych bieszczadzkie perełki:

Cerkiew w Hoszowie pw. św. Mikołaja

Cerkiew w Równi pw. Opieki Bogurodzicy

Cerkiew w Smolniku  pw. Archanioła Michała

Cerkiew w Chmielu pw. św. Mikołaja

FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego