Zaloguj

Bieszczadzkie przedwiośnie

    • przebisniegi 13

Tegoroczna zima długa i sroga pomału decyduje się odejść. Od połowy lutego już mieliśmy wraz z ukazującym sie słońcem - nadzieje na ciepło i coraz cieplej.Wraz ze słonkiem i cieplejszymi dniami  w Bieszczadach można było obserwować pierwsze symptomy, bardzo nieśmiało nadchodzącego przedwiośnia. Jest  pora roku na styku zimy i wiosny, gdy średnie temperatury powietrza wahają się pomiędzy 0 a 5 stopniami Celsjusza. Za jego przyrodniczy początek przyjęło się uważać kwitnienie leszczyn. W niższych partiach Bieszczadów pierwsze kwiaty tego krzewu będą widziane już w lutym.

Kwiaty męskie są doskonale wszystkim znane, są to zwisające żółtawe kotki, zaś żeńskie są zdecydowanie bardziej niepozorne. Także na początku lutego na butwiejącym drewnie liściastym, w dolinach rzek, pokazały się pierwsze okazy czarek. Są to rzadkie gatunków grzybów o niewielkich rozmiarach, których średnica nie przekracza zazwyczaj 7 centymetrów. Ich wnętrze w kształcie czarki ma kolor intensywnie czerwony, wręcz szkarłatny.

Podobno jest jadalna w stanie surowym po posoleniu. Zresztą u naszych południowych i zachodnich sąsiadów jest dodawana do sałatek. W naszym kraju grzyb ten podlega ochronie i znajduje się na „Czerwonej Liście Roślin i Grzybów Polski”. Występują dwa podobne do siebie gatunki, a mianowicie czarka szkarłatna i austriacka.

Już na początku lutego ornitolodzy z Małopolski obserwowali pierwsze skowronki i czajki. Zaś w lasach naszego regionu niespełna dwa tygodnie temu zaobserwowano  intensywnie odzywające się sóweczki, czyli najmniejszy gatunek europejskiej sowy. Wydawane przez nią dźwięki przypominają gwizdy, które można próbować naśladować ustami.

Już na początku lutego ornitolodzy kontrolujący rewiry orłów przednich w polskich Karpatach zauważyli, że ptaki te odbywają już swoje rytuały godowe oraz zaczęły odbudowę swoich gniazd oraz przystrajanie świeżymi gałęziami. Z kolei w innej części Polski  był obserwowany rusałka pawik. Motyl z bardzo charakterystycznymi barwnymi wzorami w kształci oczu na skrzydłach. Od jakiegoś już czasu lecą gęsi i żurawie, z których pierwsze obserwowano nad Biebrzą.

Obserwowano także sroki w trakcie budowy gniazda. Natomiast 14 lutego widziano w Gorcach, w trakcie budowy gniazd żyjące w górskich potokach pluszcze. Od kilkunastu dni w niższych partiach Bieszczadów można usłyszeć śpiewające drozdy śpiewaki, a w naszych miastach kosy. Z innych najbardziej znanych naszych ptaków 8 lutego w Hiszpanii i Portugali obserwowano przelatujące jaskółki.

W lasach kwitną już będące pod ochroną śnieżyczki przebiśniegi, a dolinach nadrzeczny pojawiały się pierwsze śnieżnobiałe śnieżyce wiosenne.

A koniec z ciekawych obserwacji z terenu Polski to już 14 lutego w Pieninach była widziana żmija zygzakowata.

z opracowania : Grzegorza Sitko

FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego