Zaloguj

Pracownia Anieli - Dorota Zielińska

    • Dorota Zielińska

Niewiele jest ludzi, w obecności których odczuwa się ciepło i dobroć bijąca od osoby.


Taka  jest  Dorota Zielińska - kobieta pozytywnie i optymistycznie naładowana dobrą energią, pełna empatii.Patrząc na jej twórczość - anioły na deskach, cerkiewki na płótnach, malowane na ceramice, obrazy pełne kwiatów - widzimy oprócz piękna, także pozytywna energię, łagodność i empatię.

Dorota z wdziękiem i prostotą mówi o sobie:

Urodziłam się w 1966 roku, w miejscu, gdzie wiosna przesłania świat płatkami wiśni i jabłoni. Gdzie soczysta trawa gasi upał gorącego lata. Kolor jesieni rozjaśnia deszczowe popołudnie. A zima to zapach palonej szałwii i zasuszonych ziół. To właśnie natura wywiera największy wpływ na moje emocje i przeżycia. Inspiruje mnie każdy zasuszony liść. Lubię poszukiwania kolorów, zapach farb. Wszystko, co się wiąże z moim malarstwem jest częścią mnie, gdy zaczynam malować czas staje w miejscu, a to, co maluje jest widzialnym przekładem mego świata uczuć i emocji.

Inspiruje się ikoną, muzyką a przede wszystkim przyrodą. Posługuję się wieloma technikami malarskimi. Maluje na starych deskach i beczkach farbami akrylowymi. Maluję jedwab, bawełnę i batik, akwarele. Maluje również pisanki drewniane. W latach 1989-84 uczęszczałam do liceum plastycznego w Rzeszowie.

Mój udział w wystawach:

1995 rok - Rzeszów -Galeria Wojskowa

1996 rok - Czarna - Miejski Dom Kultury

1997 rok - Eko 97

2000-2003 rok - Warszawa - międzywojewódzka wystawa akwareli im. M. Stronskiego

2004 rok - Rzeszów - wystawa tkaniny malowany jedwab,

2005 rok - Krosno - batik - Między niebem a ziemią

2006 rok - Rzeszów Studio J32 - "Anioły"

2008 rok - Rzeszów Galeria X Podwórza Rzeszów - Anioły i aniołki

 2011 rok - Wilanów Warszawa - Moje sacrum

2015 rok - Galeria Barak Czarna -  Śpij aniele mój

2015 rok - Heiden Szwajcaria - Anioły

Prace Doroty, a zwłaszcza anioły to charakterystyczny dla jej twórczości pędzel - twarze łagodne, troskliwe, zadumane - wspaniale pasują do Krainy Łagodności Bieszczadów.

Ale oprócz „łagodnych” Aniołów, Dorota maluje przepiękne pisanki.  Bardzo pracochłonna to sztuka, bo na pisankach maluje „mini” obrazy - cerkiewki, motywy kwiatowe i świąteczne. Pisanki są niezwykle piękne i barwne.

Dorota od kilku lat prowadzi warsztaty malarstwa w Galerii Fantasmagoria na Przysłupiu. Tam oprócz nauki malarstwa, możemy się z Dorotą spotkać by zwyczajnie z nią pobyć i porozmawiać, naładować „pozytywnością” akumulator.

Prace artystki są dostępne również w kilku Bieszczadzkich galeriach m.in. „Ptaszarnia” w Polańczyku oraz stoiskach z rękodziełem.

Zabrać ze sobą do domu prace Doroty, to jakby wziąć ze sobą „promyk słońca” :)

Lidia Tul-Chmielewska,, tekst

Galeria Pracownia Anieli, zdjęcia

FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego