Zaloguj

Cerkiew w Dziurdziowie

    • cerkiew w dziurdziowie 3 480 320 s

Poznawanie prawosławnych zakątków na Podkarpaciu, to również poruszanie się szlakiem cerkwi prawosławnych.

Obok Szczawnego, jest wieś przynależąca administracyjnie do parafii w Morochowie. Dziurdziów.Tam stoi świątynia pod wezwaniem Narodzenia NMP. Jednak z Morochowa, czy Szczawnego do Dziurdziowa nie jest tak łatwo dojechać.

Należy zawrócić do Zagórza i pojechać do Leska, a stamtąd na Baligród. W Hoczwi jest oznakowanie na kierunek Dziurdziów.

Wieś jest stara, osadnicy przybyli tutaj w XV wieku. Dziurdziów zamieszkiwała ludność wyznania prawosławnego. Obecna cerkiew stojąca we wsi wybudowana została w 1899 roku. Trzydzieści lat później dobudowano do niej narteks (kruchtę). Przed świątynią stoi murowana dzwonnica parawanowa. W dzwonnicy wisi dzwon „jedynak”, zakupiony w 1966 roku. W 1970 roku odzyskano do cerkwi ikonostas z łańcuckiego muzeum. Wtedy też wykonano gruntowny remont cerkwi.


W swojej powojennej historii cerkiew doświadczyła wielu upokorzeń. Była magazynem zbożowym – stając się spichlerzem ziarna. Została ogołocona ze wszystkiego, a wiele sprzętów przejęła parafia katolicka z Hoczwi. Wiele rzeczy rozgrabiono, zniszczono, na suficie pozostały jedynie freski. W 1956 roku, cerkiew, a właściwie to, co po niej zostało, porzuciła nawet Spółdzielnia produkcyjna. Popadała w ruinę. W 1965 roku, udało się uzyskać zgodę na powstanie parafii i odzyskanie cerkwi.


Przystąpiono do remontu świątyni. Dziurawy dach, popękane ściany, wiszące płaty polichromii, dzwonnica bez dzwonów. Ciężkie wyzwanie dla małej garstki wiernych. Ale udało się, ponownie jest ikonostas, podobnie freski i polichromie. Jest dzwon…

Obecnie cerkiew jest użytkowana przez wiernych wyznania prawosławnego.
Opracowanie na podstawie książki „Oazy Ortodoksji” – Jan GajurLidia Tul-Chmielewska

FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego