Zaloguj

Anioły Antoniego - artysty z Zagórza.

    • aniołki

Dobrotliwa i życzliwa twarz – niczym buzie jego aniołków.


Tak można na pierwszy rzut oka powiedzieć o Antonim Łuczka. A gdy porozmawiasz i posłuchasz Antoniego – wiesz, że masz przed sobą poczciwego dobrego człowieka.Artysta mieszka i tworzy w Zagórzu - miejscowości, przez, którą wiedzie główny trakt w Bieszczady. Piękno Zagórza i okolic ukształtowały wrażliwość Antoniego na to, co piękne i wrażliwe. Swoje odczucia wyraża w formie malarstwa, rysunku i rzeźby.

 

 Od dzieciństwa wrażliwy na sztukę i wszelkie piękno, czynną twórczością plastyczną zajął sie dopiero w wieku dojrzałym.

 Skończył szkołę Technikum Mechaniczne, pracował w Sanockiej Fabryce Autobusów. W trosce o rodzinę, ciężko pracował, choć w duszy tęsknił za czymś całkowicie odmiennym.  Uwielbiał patrzeć jak jego siostra (absolwentka Akademii Sztuk Pięknych) pracowała w swojej pracowni.Wreszcie Antoni się przełamał i zaczął tworzyć. Początkowo były to obrazy ze słomy. Następnie były to obrazy malowane oraz rysunek i grafika. Od lat 90 poświęcił się pracy w drewnie.Jest członkiem Bieszczadzkiej Grupy Twórców Kultury. Aniołki i figurki Antoniego utrzymane są w konwencji ludowej. Głównie rzeźbi Chrystusy frasobliwe, anioły i inne figury świętych do kapliczek, ale też chętnie odnajduje się w tematyce świeckiej. Jego aniołki i figurki utrzymane są w klimacie pełnym uroku i naiwności, którą stosuje świadomie.Mówi się o nich, że są „przaśne”.  Dzięki prostocie formy oraz przez odważne i jaskrawe zestawienia barwne, rzeźby artysty są niepowtarzalne i rozpoznawalne. Zdzisław Pękalski powiedział o Antonim, że „ twoja rzeźba jest prosta i naiwna, a przez to właśnie szczera i urocza”.Antoni jest laureatem kilkunastu konkursów plastycznych. Nagrody i dyplomy, jakie wciąż otrzymuje ten skromny artysta, świadczą o tym, że rzeźby i prace Antoniego są lubiane, podziwiane i zrozumiane przez innych.Zapraszamy do Galerii Antoniego Łuczki do Zagórza. Tam czeka nas swoisty anielski zawrót głowy.


Lidia Tul-Chmielewska

FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego