Zaloguj

Nowy Rok = Nowe Szanse i Nowe Możliwości

    • Bieszczady zimą

Nowy Rok to doskonały czas, aby rozpocząć piękną przemianę własnego życia osiągając to, czego tak najbardziej pragniemy w życiu. Warto wiedzieć, w jaki sposób można skutecznie przyśpieszyć osiąganie noworocznych postanowień - celów. Świat zmienia się nieustannie i dostępne są już techniki, które mogą nam w tym pomóc. Najbardziej znaną ludziom sukcesu, cieszącą się ogromną popularnością jest umiejętność wyznaczania celów metodą SMART. Pamiętajmy jednak, aby zbyt dużo od siebie nie wymagać stawiając cele niemożliwe do osiągnięcia. Złota zasada ich realizacji opiera się na małych krokach!

Dlaczego wyznaczanie celów jest tak ważne w życiu?.

To one prowadzą nas do spełnienia naszych najskrytszych marzeń, pragnień. Pełnią rolę cennego drogowskazu i jeśli zdarzy nam się zwątpić, zagubić to pomogą błyskawicznie powrócić na właściwą ścieżkę. Do chwilowego błądzenia każdy z nas ma prawo, to są pewne próby w doskonaleniu naszych celów, najważniejsze jest to, aby szybko i skutecznie zareagować nadając pozytywny tor.

Jak skutecznie wyznaczać cele w życiu?

Już dzisiaj zdradzę Wam sekret dwóch kroków jak tego dokonać. Pierwszy dotyczy celów długofalowych, które należy dokładnie sprecyzować w określonym czasie według wcześniej wspomnianej metody SMART.  

Cel jest:

  • S (specific) – konkretny: jasno wiesz dokąd zmierzasz – Co konkretnie chcesz osiągnąć?
  • M (meaurable) – mierzalny: znasz sposób mierzenia postępu – Jak możesz określisz ilościowo ten cel? - liczby – tak aby wiedzieć, kiedy go osiągnąłeś!
  • A (attainable) – osiągalny: wiesz czy cel mieści się w Twoich możliwościach, a jeśli potrzebujesz wsparcia w jego osiągnięciu to wiesz jakiego – Jak możesz osiągnąć ten cel w praktyce?
  • R (relevant) - istotny – wiesz co Cię motywuje, aby go osiągnąć i potraktować priorytetowo – Co jest powodem, że jest dla Ciebie ważny?
  • T (time) – czas - jasno określiłeś ostateczny termin jego realizacji – Do kiedy chcesz osiągnąć ten cel?

Tylko odpowiedź na każdą jego część może zadecydować o sukcesie. Tutaj nie ma drogi na skróty i żadnych wyjątków! Poniższa Inspiracja Rozwojowa jest  doskonałym narzędziem, które nauczy i rozwinie w Was umiejętność wyznaczania i realizowania celów.

Drugi krok dotyczy celów codziennych, które stanowią całość celów długofalowych. Tutaj także nie ma drogi na skróty! Jeśli chcesz osiągnąć, to co sobie zamarzyłeś/aś to codzienna praca jest niezbędna. Stawianie małych codziennych celów wzmocni w Tobie chęć realizacji celu długofalowego. To po nich poznasz progres, jaki będziesz osiągać każdego dnia! Pamiętaj wszystko się liczy, każda codzienna aktywność wpływa na wynik końcowy! Oto cenne wskazówki jak tego dokonać …

Umiejętność wyznaczania celów pomaga w spełnianiu najskrytszych marzeń. Moi drodzy pamiętajcie, że skoncentrowany wysiłek na cel, to podstawowe źródło poczucia własnej wartości oraz szacunku do siebie! Dlatego podczas noworocznych postanowień wyznaczcie sobie takie cele, które wzmocnią Wasze prawdziwe wartości, życie pełne pasji i codziennej radości życia. Tego z całego serca Wam życzę :)

Monika Bulik

Coach przemiany

Redaktor naczelny mojebieszczady.com

FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego