Zaloguj

Gdzie możesz odnaleźć codzienną radość życia?

    • Bieszczady zimą

Po przebyciu drogi Pierwszego Karpackiego Kroku zbudujesz własną Mapę Potencjału i Potrzeb oraz zrozumiesz, czym jest Bank Radości Życia.  Natomiast Drugi Krok pomoże Ci odnaleźć odpowiedź na pytanie: Gdzie możesz odnaleźć codzienną radość życia? Oczywiście to nie sama odpowiedź, gdyż otrzymasz najwspanialsze prezenty, jakie można pielęgnować w życiu: świadomość własnych wartości, potencjału, motywacji oraz spełnienia

Jak mocno jesteś świadomy/a własnego potencjału?

Jego systematyczny i ciągły rozwój jest gwarantem poczucia lekkości, przyjemności i satysfakcji w tym, co chcesz osiągnąć. Czy zdarza się tak, że przychodzą Ci czasami do głowy myśli, że jest czymś specjalnym przeznaczonym dla szczególnych osób? To jest NIE prawda! Potencjał to to pasje, talenty, zainteresowania, nasze mocne strony. To „coś”, co każdy z Nas ma w sobie przychodząc na świat. Od czego zleży jego siła, która nam towarzyszy, bądź nie...

Jego odkrycie i rozwój, a w życiu dorosłym świadomość tego, jak możemy go wzmacniać, a co powoduje jego osłabianie powinna towarzyszyć nam każdego dnia.


 

Odkryte wartości są doskonałą podstawą do uwolnienia i doskonalenia potencjału. Ich codzienne rozwijanie dodaje nam „skrzydeł” w spełnianiu najskrytszych marzeń.

Czym są wartości?

To Ty sam/a! To, co cenisz determinuje to, co oznacza dla Ciebie życie oraz jakie działania w nim podejmujesz. Jeśli , na co dzień doceniamy spójnie nasze wartości, to nasze życie jest dobre oraz pełne spełnienia.

Jaka jest Twoja najgłębsza wartość? Często  pierwszą i mocną myślą jest rodzina, ponieważ wydaje nam się, że to ona jest tą wartością. Jednak tak nie jest, ponieważ w rzeczywistości rodzina nie jest  wartością samą w sobie, ale jest nią to, co dzięki niej możemy wyrazić. Jak możesz rozwijać tę wątpliwość już teraz? Zadaj sobie następujące pytania:

  • Co rodzina dla Ciebie oznacza?
  • Jakie daje Ci wartości?

Wówczas odpowiedzią może być:

  • więź,
  • szczęście,
  • realizacja wspólnych pasji.

Oznacza to, że cenisz rodzinę: za więź, szczęście oraz realizację wspólnych pasji.

Wszystkie nasze cele, marzenia i pragnienia są środkami do zaspokajania potrzeb wartości!

Co może wzmocnić potencjał oraz wartości na co dzień? Motywacja! To siła - energia do działania, której najgłębszym źródłem są nasze pasje.  Potencjał, wartości i motywacja to wzajemnie uzupełniające się bogactwa prowadzące do realizacji najskrytszych marzeń.

Jak wzmocnić motywację w realizacji wyznaczonych celów?

Każde duże zwycięstwo „stoi” na fundamencie kilku pomniejszonych zwycięstw. Na ten sukces wpływ mają umiejętności dostrzeżenia związku między codziennym osiąganiem mniejszych celów, a zdobywania trofeów życia. Wówczas stopniowanie naszej motywacji w postaci osiągania drobniejszych sukcesów zachęca nas do kolejnych kroków.

Ostatni przystanek Drugiego Karpackiego Kroku to spełnienie. Co ono dla Ciebie oznacza? Sukces… dobra praca, wymarzony dom, satysfakcjonująca ilość pieniędzy…

Nie ma znaczenia to, aby więcej posiadać – mieć grupy portfel, znakomicie prosperującą firmę,  przepełnioną szafę czy udane związki partnerskie. Chęć posiadania „rzeczy” jest tylko wyrazem spełnienia, a nie spełnieniem samym w sobie. Dlatego bardzo ważna jest świadomość tego, co wypełnia nasze serca i duszę. 

Określenie wartości jest sposobem na zrozumienie wyborów, które odzwierciedlają Twoje wnętrze. Wówczas jesteśmy bardziej zadowoleni z naszego życia, które nie wymaga od nas specjalnego wysiłku, czujemy harmonię – towarzyszy nam stan spełnienia. Ujawnia się ono także w trudniejszych momentach naszego życia, kiedy stawia nam duże wyzwania pełne przeszkód do rozwiązania.

Praca nad realizacją wyznaczonych celów, w których wizja staje się rzeczywistością także przynosi spełnienie. Pamiętajmy, że spełnienie to kwestia wyrobu, a nie „coś” co wydarzy się w przyszłości. Czekanie na spełnienie zawsze przynosi rozczarowanie, bo jak można zamknąć światło dzienne w butelce?

Już teraz podejmij wyzwanie i żyj świadomie rozwijając własny potencjał, oraz motywację, pielęgnując wartości czując codzienną radość życia!

A w następnym artykule zabiorę Cię w podróż, podczas której dowiesz się - Jak skutecznie osiągnąć to, czego pragniesz?

Monika Bulik

Coach przemiany 

Redaktor naczelny mojebieszczady.com

FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI
Projekt „Stworzenie internetowego serwisu automatycznej konfiguracji przez turystów autorskiego, indywidualnego pobytu turystycznego w regionie bieszczadzkim www.mojebieszczady.com” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego